andropauza
SituaceZdraví

Mají muži klimaktérium?

Není to nějaký omyl? Překlep v titulku? Co to je za nesmysl – mužské klimaktérium? Ženská menopauza je známa, avšak teprve nedávno bylo objeveno, že i muži procházejí podobným procesem s obdobnými příznaky. Andropauza (viropauza) čili mužská obdoba menopauzy se velmi obtížně popisuje, protože neexistuje jednoznačné kritérium, podle kterého můžeme tento stav diagnostikovat. Poprvé byla popsána ve 40. letech uplynulého století, ovšem teprve moderní diagnostické metody v 90. letech nám umožnily podrobněji poznat tento proces.

Karolína, 46 let: „Manžel je o deset let starší, ale poslední rok to s ním začíná být skoro k nevydržení. Je podrážděný, vzteklý, výbušný, náladový, mrzutý. Začíná mít i sklony k žárlivosti, závisti a neakceptuje mé názory ani vysvětlování, že si jen stále něco namlouvá. Někde jsem četla, že by to v tomhle věku mohla být andropouza, něco jako mužské klimaktérium. Chtěla bych ho přesvědčit, aby šel k lékaři, jinak to snad nepřežiju. Navíc poslední dobou citelně ztratil zájem o sex a tělesný kontakt. Doufám, že moje diagnóza je správná, a že mu to vyšetření pomůže, začne se léčit, a snad se vše vrátí do normálu. Kamarádka mi poradila, abych mu začala kupovat nějaké bylinky a pak pilulky, na zvýšení toho testosteronu. To by mu mělo pomoci snížit negativa, která sebou tohle období přináší. Protože jak mu klesá ten testosteron, tak klesá i leccos jiného. Rozumíte mi, ne?“

Co to je andropauza?

Výraz označovaný anglickou zkratkou PADAM (partial androgen deficiency of aging male). Částečný androgenový deficit u stárnoucích mužů, je soubor příznaků způsobených poklesem tvorby mužských pohlavních hormonů, především testosteronu. Úbytek tvorby testosteronu pomalu začíná po 30. roce života, první příznaky nedostatku se dostavují obvykle mezi 50. – 55. rokem života. Na rozdíl od žen však neustává produkce pohlavních hormonů zcela, ale ustálí se ve stáří na úrovni zhruba 30% ve srovnání s maximem hladin v mladém věku. Pokles tvorby androgenů však není u všech mužů stejný. Odhaduje se, že asi 1/3 mužů má hladiny testosteronu tak nízké, že pocítí symptomy andropauzy.

Jaké jsou příznaky

První příznaky nedostatku tohoto hormonu se většinou projevují po 50. roce života a klinicky se u mužů začínají projevovat podobné příznaky, jako se vyskytují u žen. Takový muž se stává emotivně podrážděný, rozladěný až neurotický, má poruchy spánku a častěji trpí stavem vyčerpanosti. Co muže však nejvíce trápí, je ztráta libida a problémy v sexuálním životě, menší chuť k sexu, snížená vzrušivost či problémy s dosažením nebo udržením erekce. Také pokožka již nemá takový lesk a stává se suchou. Muži také začínají trpět nadměrným řídnutím a vypadáváním vlasů a ztrátou svalové hmoty.

Správná diagnóza

Správně určit diagnózu andropauzy bývá často obtížné, protože mnoho mužů si není vůbec ochotno připustit, že nějaké problémy mají, nebo se za ně stydí. Někteří lékaři často přičítají jejich obtíže na vrub jiných onemocnění, případně pacientům doporučují přijmout aktivně proces stárnutí. V současné době existuje jednoduchá metoda, která stanovuje hladinu pohlavních hormonů z krve a tak se mění i přístup lékařů k této problematice.

Andropauza není krize středního věku

Mužská obdoba přechodu – andropauza, je původu hormonálního. Proto by neměla být zaměňována s tzv. krizí středního věku. Ta přichází okolo 40. roku života jako důsledek psychosociálních změn v životě muže, což souvisí hlavně s kariérou, vývojem partnerského vztahu a dospíváním dětí. Krize středního věku proto nijak nesouvisí s hormonálními změnami, ačkoliv některé změny v chování muže se mohou projevům andropauzy podobat.

Jak mužské klimaktérium oddálit?

Především dodržováním zásad zdravého životního stylu – pravidelný pohyb či zdravá strava. Často pomůže úprava životosprávy s dietním opatřením, vhodná pohybová aktivita, pobyt na čerstvém vzduchu, ale i užíváním různých doplňků stravy. K léčbě andropauzy se užívá substituční terapie testosteronem. Jako každá léčba hormony má i tato značná omezení i rizika. Nikdy by tuto terapii neměli podstupovat muži s rakovinou prostaty. Může být problematická při chorobách jater, ledvin, srdce a oběhové soustavy, diabetu, otoků či se zvětšenou prostatou.

 

Pokud máte pocit, že andropouza dostihla i vás, není třeba se hned začít trápit a podléhat depresím, utápět se v alkoholu, kouřit jako fabrika nebo se přejídat k prasknutí. Je čas popřemýšlet o změně životního stylu a také o návštěvě lékaře. Nízkou hladinu testosteronu lze zjistit jednoduchým krevním testem a za zachování zdravého sebevědomí a sexuální spokojenosti to určitě stojí. Hlavní zbraní proti negativním důsledkům snižující se hladiny testosteronu je fyzický trénink a sport. Pamatujte, že fyzickou aktivitou je prakticky jakékoliv cvičení a pohyb, který pomáhá udržet hladinu testosteronu. Takže se hýbejte, co vám síly stačí.

Zdroj: foto-Pixabay

23.3.2016 | Martin Motloch

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Doporučujeme

Kontakty

Poradíme si, z.s.
Dobrovského 1011/1
266 01 Beroun

Podporují nás

FM solutions, a.s.

+420 602 242 494
Copyright © 2015 Poradimesi.cz Obchodní podmínky