Zdraví

Přehřátí organismu. Jak ho zvládnout?

Úpal, úžeh i přehřátí organismu si můžete přivodit dlouhodobým pobytem na slunci nebo ve vysokých teplotách. Za horkého a slunečného počasí se řada lidí vydá k vodě. Celodenní pobyt na slunci s sebou však přináší řadu úskalí. Vysoké teploty nás dokážou pořádně potrápit. Jaké potíže vedra přináší a jak si s nimi poradit?

Reakce organismu po dlouhodobém pobytu na slunci se může dostavit dokonce až několik dnů poté, co byl člověk extrémním teplotám vystaven. Horké počasí může způsobit zdravotní problémy komukoliv. Nejvíce jsou však ohrožené děti, těhotné a kojící ženy, osoby s onemocněním srdce, vysokým krevním tlakem nebo s nadváhou a senioři. Přehřátí organismu vzniká při delším pobytu na slunci nebo v teplém či vlhkém prostředí, kdy dochází ke ztrátě tekutin. Z přehřátí organismu může vzniknout úžeh, úpal, vyčerpání z horka nebo křeče z horka.

Úžeh

Dochází k němu v důsledku nadměrného vystavení se přímému slunci v kombinaci s vysokou teplotou. Úžeh vzniká po pobytu na slunci, kdy si člověk nedělá starosti s pokrývkou hlavy a nedodržuje pitný režim. Rizikovým faktorem je i sport na přímém slunci. Mezi příznaky patří celková slabost, nevolnost, zvracení, zarudnutí pokožky až vznik puchýřů, teplota nad 38° C, zimnice. Příznaky se mohou dostavit se zpožděním.

Úpal

Vzniká působením vysoké teploty na celý organismus a dochází tak k přehřátí. Člověk tedy nemusí být vystaven přímému slunci, ale k úpalu stačí vysoké teploty. Tělo se nedokáže ochlazovat pocením a selhává termoregulace. Často se tak stává v případech, kdy člověk málo pije a nedokáže vyprodukovat tolik potu, aby se ochladil. K úpalu může dojít i při pobytu v přehřátém autě, MHD nebo v kanceláři bez klimatizace. Příznaky jsou stejné jako u úžehu.

Křeče z horka

Během pocení dochází ke ztrátě vody a iontů. Křeče se obvykle vyskytují v oblasti břicha a končetin. Mohou se objevit i při fyzické námaze. V takovém případě je na místě namáhavou činnost odložit a setrvat v klidu na stinném místě. Je důležité doplňovat tekutiny, zejména vodu, ovocné šťávy nebo iontové nápoje. Od křečí ve svalech si můžete ulevit tak, že sval nejprve pevně stlačíte a po uvolnění ho jemně promasírujete.

Vyčerpání z horka

Může se dostavit i po několika dnech po vystavení se vysokým teplotám. Vyčerpání je reakcí organismu na velkou ztrátu tekutin a soli během pocení. Vyčerpání se projevuje pocením, bledostí, únavou, slabostí, zvracením, omdléváním a závratěmi. Kůže je obvykle na dotek studená a lepkavá, pulz rychlý a dýchaní zrychlené. Návštěva lékaře je v tomto případě na místě u těhotných žen a u osob, které se léčí s onemocněním srdce. Jako první pomoc je vhodné pomoci osobě s ochlazováním (přechod do stínu a do chladnějších prostor) a podávání tekutin po doušcích.

První pomoc

Za prvé je nutné snížit teplotu postiženého. Přesuňte ho do stínu nebo do chladnější místnosti. Sundejte přebytečné oblečení. Pokud je to možné, je vhodná studená sprcha nebo kyblík se studenou vodou na nohy. Využijte i mokrý ručník na čelo. Postiženému podávejte po doušcích vlažnou vodu, minerálku nebo osolenou vodu.

Prevence

V každém případě je nutné za horkého počasí dodržovat pitný režim, který je nezbytný pro ochlazování organismu a doplňování tekutin. V případě nedostatku tekutin dochází k únavě či bolestem hlavy. Je vhodné omezit alkoholické nápoje a sytá jídla. Pokud jste doma, můžete tepelnou rovnováhu organismu udržet krátkým sprchováním vlažnou vodou několikrát během dne. Vyhýbejte se pobytu venku mezi 11. až 14. hodinou. Zvolte vhodné oblečení, jako je lehký a vzdušný oděv, nejlépe světlých barev.

Úpal si můžete přivodit bez slunečního záření, například pobytem v prostředí s vysokou teplotou. K úžehu může dojít při podcenění síly slunce a při pobytu na přímém slunci bez pokrývky hlavy. Nedostatečný pitný režim obě onemocnění urychlí.

Zdroj: foto-pixabay

16.6.2019 | admin

Komentáře nejsou povoleny.

Doporučujeme

Kontakty

Poradíme si, z.s.
Dobrovského 1011/1
266 01 Beroun
redakce@poradimesi.cz

Podporují nás

FM solutions, a.s.

+420 602 242 494
Copyright © 2015 Poradimesi.cz Obchodní podmínky