lesklokorka lesklá
Zdraví

Reishi – zázračná houba nebo mýtus?

Reishi – název houby, která je skloňovaná ve všech pádech příznivci alternativní nebo tradiční čínské medicíny. Houba, která je v Asii ceněná daleko více než třeba ženšen. Houba nesmrtelnosti, bylina šťastných nebo božská houba, tak bývá označována chorošovitá Lesklokorka leská. Reishi je její japonský název, v Číně je znají jako Ling Zhi, v Koreji Yeongji. Údajné léčebné účinky houby slouží k léčbě velkého množství chorob a fyziologických onemocnění různých částí lidského těla. Českými zdravotnickými zařízeními není však při léčbě používána a doporučována. Je navržena pro použití v alternativní medicíně jako podpůrný prostředek nebo jako potravinový doplněk.

Lesklokorka lesklá

Patří mezi chorošovité houby, je nejedlá, nelze ji přímo konzumovat. Roste jednotlivě, málokdy ve skupince na bázi odumřelých kmenů, kořenech dubů a méně i jiných listnatých stromů. Sušené plodnice se melou na hořký prášek a ten se přímo užívá, nebo se dělají výluhy ve vodě nebo lihu.

Historie houby

První zmínka o účinku této houby je z doby dynastie Ch’in Ch’ao (221 – 206 př. n. l.), která byla první císařskou dynastií vládnoucí sjednocené Číně. Tehdy byla houba vyhrazena pouze pro panovníka ke zlepšení jeho zdraví a k prodloužení života. V té době se houba používala výhradně na čaj nebo výrobu tinktury. V současné době zahrnují moderní přípravky z houby kapsle s práškem, tinktury, výtažky z hub, podhoubí a výtrusy. Reishi je také přidávána do čokolády, bonbónů, energetických nápojů a dokonce i do kávové směsi!

Léčivé složky

Teprve v 70. letech minulého století byla houba zkoumána v evropských laboratořích a ty potvrdily, že má nejvíc léčivých látek ze všech hub. Především to jsou polysacharidy, glukany, imunoproteiny, triterpenoidy, nukleotidy a organické germanium. Velmi cennou složkou jsou triterpenoidy, kterých bylo v houbě zjištěno několik desítek. Ačkoliv byly metodiky a okolnosti výzkumných testů hodnoceny jako chybně zpracované, houba prokazatelně obsahuje množství nejrůznějších léčivých látek.

Reishi – zázračná houba

Na českém trhu je množství přípravků nejrůznějších producentů obsahujících Reishi. Nejčastěji ve formě mleté houby v želatinových kapslích nebo volného prášku. Prodejci slibují zázračné působení skoro na všechny známé neduhy. Houba údajně působí proti nádorům, rakovině, krevnímu tlaku, astmatu, tlumí bolesti, regeneruje organismus po chemoterapii, má pozitivní vliv na plodnost a potenci, potlačuje projevy stárnutí či pomáhá při poruchách spánku. Ale je toho prý mnohem více. V Japonsku je v současné době lékaři doporučována k léčení více než dvaceti chorob a různých potíží, včetně migrény a bolestí hlavy, hypertenze, bronchitidy, artritidy, anorexie, gastritidy, hemoroidů, diabetu, kardiovaskulárních problémů, různých typů karcinomů či akutní leukemie.

V čem je tedy problém?

Sušený prášek z hub, nazývaný některými výrobci poněkud nepřesně extrakt je k dostání v kapslích, tobolkách či jako volný prášek. Jenže právě tato forma je nejméně vhodná a zároveň je nejdražší. Účinné látky jsou pro tělo z houbové sušiny téměř nedostupné, tělo jich vstřebá minimum a zbytek opouští tělo nezužitkován přirozenou cestou. Ptáte se proč? Museli byste jí totiž zkonzumovat velká množství (až desítky gramů denně), což by způsobilo negativní zatížení vašeho organismu a zároveň vás nejspíše finančně vyčerpalo. Užívání mleté houbové biomasy je vhodné u hlívy, shiitake, případně ostatních hub, ale nikoliv u reishi.

Pro extrahování léčivých látek z houby považuje i tradiční asijská medicína nejvhodnější a nejúčinnější způsob přípravy tinkturu (dlouhodobé macerování plátků houby v alkoholu).

Houba Reishi (Ling Zhi) patří v Asii k tradičním prostředkům tamních léčitelů. Střevní flóra i žaludeční enzymy asiatů jsou ale vzhledem k historicky odlišným stravovacím návykům či používaným potravinám odlišné od našich. Je tedy otázkou, zdali módní potravinové doplňky, které mohou mít pozitivní vliv na tradiční obyvatelstvo, budou mít stejné účinky na zcela odlišnou populaci.

Nadšené ohlasy uživatelů

V internetových diskusích narazíte na spoustu nadšených ohlasů. Mnohdy to vypadá, že Reishi je opravdu univerzální prostředek proti všem lidským chorobám a zdravotním problémům. Akorát zarazí, že na závěr je většinou připsán @, že pisatel houbu obstará, zašle, poradí. Případně je rovnou připojen odkaz na jeho e-shop, kde si přípravek můžete zakoupit. V naprosté většině se do recenzí zapojují dealeři těchto alternativních doplňků čínské medicíny.

Reishi není lék

Potravinové doplňky jsou ze zákona schvalovány jen na neškodnost. Na základě nařízení EU č. 432/2012 se nesmí u produktů uvádět žádná zdravotní tvrzení, která by odkazovala na jejich léčivé účinky. Podle tohoto nařízení používaná zdravotní tvrzení musí být založena na všeobecně uznávaných vědeckých poznatcích. U přípravků z houby Reishi tedy nelze:

  • přisuzovat doplňkům stravy vlastnosti týkající se prevence, léčby nebo vyléčení lidských onemocnění nebo odkazovat na tyto vlastnosti
  • obsahovat žádné tvrzení uvádějící nebo naznačující, že vyvážená a pestrá strava obecně nemůže poskytnout dostatečné množství vitaminů nebo minerálních látek
  • naznačovat, že nekonzumováním dané potraviny by mohlo být ohroženo zdraví
  • odkazovat na míru nebo množství úbytku hmotnosti
  • odkazovat na doporučení jednotlivých lékařů nebo dalších odborníků ve zdravotnictví

Co vám prodejci zamlčují

I když se podle uvedeného evropského nařízení nesmí u přípravků doplňků stravy (což je produkt z houby lesklokorky lesklé alias Reishi) uvádět tvrzení na její léčivé účinky, naprostá většina prodejců alternativních produktů tuto zákonnou povinnost obchází a nedodržuje. V mnoha případech produkt nazývá dokonce lékem.

Pan Libor: „Víte, já jsem tuhle houbu a ještě nějaké jiné podpůrné prostředky čínské medicíny bral asi deset let. Že bych se cítil nějak omládle, to teda tvrdit nemůžu. Jenže mi to přišlo jako docela fajn byznys a tak jsem se zapojil do toho prodeje. Tři roky jsem to prodával, tu houbu, předražený kafe a ještě nějaké podobné blboviny. Nechci to psát, ale musím. On to byl hlavně obchodní byznys, tyhle věci vás připraví o hodně peněz, ale to já neřešil. Vlastně jsem jen dostal zpátky to, co jsem do toho předtím nastrkal. Ale skutek utekl. Promiňte mi to vyjádření, ale kupují to jen lidi hloupí. Jenže minulý měsíc mi našli rakovinu. Je to jenom v zárodku, tak snad to dopadne dobře. Musí! Tak jsem si vzpomněl, že ta houba má taky ochránit před rakovinou, zvyšovat imunitu a další kecy. Mě teda neochránila. proto jsem vám to taky napsal…“

Tak je Reishi zázračná houba, nebo není? To je jen na vás. Každý člověk má právo se rozhodnout podle sebe. V případě, že za špetku nastrouhaného choroše chcete zaplatit zcela nesmyslnou částku, nikdo vám v tom nemůže bránit, ani to vyčítat. Jsou to vaše peníze. Kde jinde by měl fungovat placebo efekt, než u tzv. přírodního produktu, navíc s úžasným příběhem. Vždyť používáte stejný preparát, který byl dovolen pouze čínskému císaři…

Jak posílit IMUNITU

6.3.2016 | Martin Motloch

Komentáře nejsou povoleny.

Doporučujeme

Kontakty

Poradíme si, z.s.
Dobrovského 1011/1
266 01 Beroun
redakce@poradimesi.cz

Podporují nás

FM solutions, a.s.

+420 602 242 494
Copyright © 2015 Poradimesi.cz Obchodní podmínky