oko
Zdraví

Štítná žláza a oči. Jak spolu souvisí?

Na první pohled to jsou zcela nezávislé orgány. V lidském těle však všechno souvisí se vším. Onemocnění štítné žlázy představuje riziko vzniku zeleného zákalu. Americké výzkumy očních lékařů říkají, že 40 % pacientů se zeleným zákalem se léčí se štítnou žlázou.

Štítná žláza určuje, jak rychle bude naše tělo spalovat energii. Zasahuje do všech procesů v lidském těle. Produkuje hormony, které mají vliv na metabolismus, ale i centrální nervový systém a cévní systém. Rovněž se podílí na tvorbě tepla. Vyrábí hormony, které ovlivňují rychlost látkové přeměny, spotřebu kyslíku a vývoj organismu. Pro svou správnou funkci potřebuje jód.

Riziko zeleného zákalu

Snížená funkce štítné žlázy může přispívat k poruše funkce cév, které oko zásobují a které z oka odvádějí krev. Může tak docházet ke zvýšení nitroočního tlaku, což je hlavním příznakem zeleného zákalu. Zelený zákal je jednou z nejčastějších příčin slepoty, při kterém dochází k postupnému poškození optického nervu. Neléčený zelený zákal může vést ke ztrátě zraku. Je důležité, aby pacienti, kteří se léčí se štítnou žlázou, o této skutečnosti informovali očního lékaře a podstupovali pravidelné preventivní prohlídky.

Suché oči

Snížená funkce štítné žlázy může mít za následek i suché oči. Nedostatek hormonů způsobuje zpomalení tělesného metabolismu, což s sebou přináší pomalý rozvoj příznaků, jako je vypadávání vlasů, přibývání na váze, nízký krevní tlak nebo potíže se soustředěním. Také dochází k otokům očí. Jedná se o tzv. myxedém – jsou to kožní změny, nejčastěji otoky rtů, očních víček nebo jazyka. Kůže je oteklá a bledá. Otoky kolem očí vedou k tomu, že víčka nelze zcela zavřít, a proto oči vysychají. Při mrkání běžné dochází k rozprostření slzné tekutiny přes oko, proto je nutné v tomto případě oči zvlhčovat. Platí obecně, že suchá sliznice signalizuje sníženou funkci štítné žlázy. Sliznice nemůže produkovat dostatečné množství tekutin kvůli špatné regulaci hormonů.

V opačném případě, tedy při zvýšené funkci štítné žlázy, dochází k nadměrné produkci hormonů. Příznakem může být podrážděnost, vysoký krevní tlak a tepové frekvence, úbytek na váze nebo časté bolesti svalů. Příčinou zvýšené funkce štítné žlázy může být tzv. Gravesova choroba. Jedná se o autoimunní onemocnění, při němž buňky, které ve štítné žláze produkují hormony, jsou napadeny vlastním imunitním systémem. V tomto případě může docházet k otoku očních tkání. Oko tak vystupuje ven z očnice a jeví se jako vypouklé. Vystupují z důlků a víčka často nejdou úplně dovřít. Dochází tak k vysychání rohovky. Svaly, které hýbou s okem, jsou zatuhlé a objevují se poruchy vidění. Typickými příznaky jsou slzící a pálící oči, pocit řasy v oku, zarudlé oči nebo zánět spojivek či rohovek.

Jaká je léčba?

Pokud pacient upozorní očního lékaře, že se léčí se štítnou žlázou, oční lékař si zaznamená anamnézu a provede vyšetření nitroočního tlaku, pohyblivosti oční bulvy a vyšetří zorné pole. V první řadě je však nutné srovnat hladinu hormonů k normálu, což je úkolem endokrinologa. V případě snížené funkce štítné žlázy pacient užívá syntetický hormon tyroxin. Pokud dojde ke stabilizaci hormonální hladiny, příznaky snížené funkce štítné žlázy, včetně suchých očí, vymizí. V případě zvýšené funkce štítné žlázy se při léčbě suchých očí využívají zvlhčující oční kapky nebo oční mast. V případě vážnějších potížích lze potíže řešit užíváním léků (glukokortikoidů), případně operací.

I v tomto případě platí, že je důležité nezanedbávat preventivní prohlídky u lékařů. Pacient by měl lékaře vždy upozornit, s jakým onemocněním se léčí a jaké léky užívá. Zdravotní anamnéza je velmi důležitá pro správnou diagnostiku.

Zdroj: foto-pixabay

10.6.2019 | Michaela Votočková

Komentáře nejsou povoleny.

Doporučujeme

Kontakty

Poradíme si, z.s.
Dobrovského 1011/1
266 01 Beroun
redakce@poradimesi.cz

Podporují nás

FM solutions, a.s.

+420 602 242 494
Copyright © 2015 Poradimesi.cz Obchodní podmínky