fbpx
Světový den hypertenze
InspiraceZdraví

Světový den hypertenze

Na úterý 17. května připadá Světový den hypertenze. Ten připomíná lidem význam životního stylu pro krevní tlak. Vysokým tlakem trpí v Česku až dva milióny dospělých, třetina o tom vůbec neví. Přitom je hypertenze jedním z nejvýznamnějších rizikových faktorů vzniku kardiovaskulárního onemocnění a tím i úmrtnosti. Současně je ve vyspělých zemích vůbec nejčastějším onemocněním kardiovaskulárního systému a také nejčastějším onemocněním, se kterým se setkává praktický lékař ve své ordinaci.

Vysoký tlak neboli hypertenze

Arteriální hypertenze je definována jako opakované zvýšení krevního tlaku (TK) ≥ 140/90 mm Hg, naměřené minimálně při dvou různých návštěvách v ordinaci lékaře. V ČR se obecné rozšíření hypertenze pohybuje u osob ve věku 25-64 let kolem 40 %. Výskyt hypertenze roste s věkem, hypertenzi má 72 % mužů a 64 % žen ve věku 55-64 let. Hypertenzi často ani nezjistíte, nemá žádné alarmující příznaky. Proto není divu, že až ¾ hypertoniků o své nemoci vůbec neví.

Hlavní rizika

Mezi hlavní rizikové faktory patří rozvoje srdečního selhávání, infarktu myokardu, cévní mozkové příhody, ledvinového selhání, demence a dalších onemocnění. Zmíněná srdečně-cévní onemocnění patří celosvětově mezi nejčastější příčiny úmrtí, proto je včasná diagnostika velice důležitá. Navíc, dostatečná kompenzace hypertenze snižuje nemocnost a úmrtnost na cévní mozkovou příhodu o 30-40 %, ischemickou chorobu srdeční o 20-25 % a srdeční selhání až o 50 %.

Čím vysoký krevní tlak snížit?

V současné době je to především úspěšná medikace, kterou vám předepíše doktor. Ale také vy sami byste měli v boji s tímto onemocněním něčím přispět. Nejvhodnější je dieta. Co dělat?  Omezte v jídelníčku sůl, naopak jezte hodně ovoce a zeleniny. Obsahují draslík, který snižuje hladinu sodíku v těle. Dieta by měla obsahovat také nízkotučné mléčné výrobky. Povoleny jsou dva alkoholické nápoje za den pro muže a jeden pro ženy. Přitom stačí vhodnou stravu ještě doplnit fyzickou aktivitou, minimálně pětkrát týdně 30 minut a tlak klesne.

O hypertenzi jsme už psali

Ale právě dnes, při příležitosti Světového dne hypertenze, není zbytečné si tento článek připomenout. Najdete tam vše potřebné, co potřebujete vědět pro úspěšný boj s vysokým krevním tlakem.

Hypertenze – tichý zabiják

 

Víte, proč je vysoký tlak tak nebezpečný? Protože nebolí! Poradíme vám, jak mít svůj tlak pod kontrolou a proč se nevyplatí jej podceňovat. Choďte na pravidelné lékařské prohlídky. Navštivte lékaře v případě jakýchkoliv příznaků, nebo pokud se necítíte dobře. Mějte jistotu, že jste nic nezanedbali. Velké části problémů s tlakem můžete sami předejít. Také můžete svůj tlak snížit, pokud budete dodržovat jednoduché zásady zdravého životního stylu.

Zdroj: foto -freephoto

17.5.2016 | Martin Motloch

Komentáře nejsou povoleny.

Doporučujeme