Zdraví

Zákeřná nemoc dna

Dna, lidově pakostnice nebo nemoc králů, je nemoc, která se projevuje bolestivým zánětem kloubů. Bolest způsobuje vrstvení krystalků kyseliny močové. Organismus zasažený dnou nevytváří dostatečné množství enzymů, které kyselinu močovou odbourávají. Dna vyžaduje přísnou změnu jídelníčku. Nemoc častěji postihuje muže a jedince s nadváhou.

Dna úzce souvisí se stravováním. K jejímu rozvoji přispívá nadměrná konzumace masa, alkoholu a potravin s vysokým obsahem purinů, o kterých se dočtete níže. Nemoc králů se jí říká proto, že v historii si maso dopřávala převážně jen šlechta. V současné době ji trpí asi 10 % populace.

Příznaky nemoci

V prvním stádiu nemoci se dna nemusí nijak projevovat. Lze ji však odhalit na preventivní prohlídce u praktického lékaře, který může odhalit zvýšenou hladinu kyseliny močové krvi a v moči. Krystaly se usazují převážně v dolní části těla, zejména na kloubu palce u nohy nebo ruky, kotníku nebo kolene. Bolest se objevuje nejčastěji ráno, kdy je kloub oteklý, červený, citlivý na dotek a začíná se v něm rozvíjet zánět. Projevy se objevují pouze několik dnů, během několika měsíců se záchvaty opět vrací.

Léčba

Léčba spočívá v striktní dietě. Je nutné vyloučit určité potravy a zvýšit pitný režim. Pacient by se měl vyhnout konzumaci červeného masa, mořských plodů, vnitřností, uzenin, tučných sýrů, cukru, rajčat, špenátu, okurek, česneku a také alkoholu. Pacient by se také měl vyhnout smaženým jídlům, kynutému těstu, kakau nebo ochucovadlům.  Naopak mezi potravy, které jsou vhodné, patří třešně, višně, jahody, celer, které prokazatelně zmírňují bolest a minimalizují otoky. Lékař předepisuje léky na snížení tvorby kyseliny močové, dále se využívají antirevmatika a analgetika proti bolesti.

Dieta

Výše jsou uvedené potraviny, kterým by se měl pacient vyhnout. Nevhodné jsou také masové vývary. Naopak lze konzumovat tmavé i bílé pečivo, které neobsahuje žádné puriny, citrusy, brambory, hnědou rýži, nízkotučné mléčné výrobky, v malé míře vejce a sladkovodní ryby. Je nutné jíst v malých dávkách, minimálně 4x denně. Zároveň je důležité dbát na pitný režim, vhodná je zejména neperlivá voda a to alespoň 2,5 litru denně. Potraviny, které obsahují vysoké množství purinů a naopak ty s nejméně puriny naleznete zde.

Dna je onemocnění, které nebolí trvale, je však nutné ho léčit. Neléčená dna může vést k degeneraci kloubu, ztrátě jeho funkce a také ke vzniku ledvinových kamenů.  Více informací včetně vhodných receptů na vaření naleznete zde.

Zdroj foto: pixabay

28.1.2019 | admin

Komentáře nejsou povoleny.

Doporučujeme

Kontakty

Poradíme si, z.s.
Dobrovského 1011/1
266 01 Beroun
redakce@poradimesi.cz

Podporují nás

FM solutions, a.s.

+420 602 242 494
Copyright © 2015 Poradimesi.cz Obchodní podmínky