mobil pro seniora
Inspirace

Jaký mobil pro rodiče ?

Mobilní telefon má pro seniory zvláštní význam. Právě díky němu mohou být v kontaktu se svou rodinou a blízkými. Značně to přispívá k jejich psychické pohodě a pocitu bezpečí. Většina seniorů je ale vybavena nevyhovujícími přístroji, které  zdědili od svých dětí nebo vnoučat. Bohužel, takovým mobilním telefonům  většinou senioři nerozumí, nevidí dobře na malá písmenka a používají ho proto jen velmi neradi.

Igor, 47 let : „Už jsem z toho na bednu. Moje babička není schopná pochopit, že tlačítko pro ukončení hovoru slouží i pro vypnutí telefonu. Tak vždycky drží tlačítko ukončení hovoru tak dlouho, že telefon vypne – pak je jí už samozřejmě k ničemu, protože neví, jak ho má zase zapnout. Vůbec nechápu, proč výrobci telefonů spojují tyto dvě zcela odlišné funkce do jednoho tlačítka?  Proč tam dávají věci, co senioři nepotřebují? Oni jsou přece jinak normální zdraví lidé, kterým by vyhovoval co nejjednodušší přístroj, protože ho využívají jen a pouze k základním věcem. Oni si nepotřebují hrát na mobilu hry a jiný kraviny, oni potřebují mít velký písmena i číslice, aby na ně viděli. Aby jim takový telefon sloužil, i když mají sníženou pohyblivost, blbě vidí nebo jsou právě ve stresu…“

Mobil jako dárek

Jestli chcete udělat svým rodičům radost a zároveň jim dát věc, která jim bude pomáhat, vyberte pro ně vhodný mobil. Nové mobilní telefony jsou vybaveny množstvím užitečných funkcí i v nejnižší cenové relaci. Starší lidé se totiž často ztrácejí v nepřehledných menu a nastavení, o které nestojí. Udělejte si proto na své rodiče čas a vysvětlete jim všechny funkce a tlačítka nového telefonu. Ať si ho vyzkouší. Nepospíchejte na ně, ptejte se jich, jestli vše dobře pochopili.

Podle čeho vybírat?

Podle čeho ten správný model vybírat? Určitě by měl být specializovaný. V současné nabídce prodejců mobilů existují specializované mobily pro seniory. Ty jsou navrženy přímo pro potřeby starších lidí a  pro  situace, do kterých se senioři dostávají nejčastěji. Jaké jsou prvky, které by měl správný mobil pro seniory mít?

SOS tlačítko

Nezbytná funkce mobilu pro seniory. SOS tlačítko má několik funkcí, může například poslat nadefinovanou SMS zprávu na zvolená čísla (např. „Mám potíže, rychle přijeďte!“) nebo rovnou zavolat na záchranou službu. Některé typy telefonů také začnou vydávat pronikavý zvuk, který upozorní okolí, že se něco děje.

Velké a čitelné klávesy

Mobil pro seniory by měl disponovat velkými klávesami, na kterých se dá vytočit číslo nebo napsat SMS zpráva i lidmi se zhoršeným zrakem. Důležité je, aby byla jednotlivá čísla a písmena dobře čitelná. Některé modely mají také tlačítka pro rychlou volbu vytáčení.

Čitelný displej

Mimo kláves by měl být dobře čitelný i displej. Všechny znaky musí být zřetelně vidět. Podle lékařů je pro zhoršený zrak lepší monochromatický displej (černo-oranžový). Velikost displeje je pro seniora také důležitá.

Hlasitost zvuků a vyzvánění

U seniorů věkem často dochází ke zhoršení sluchu a proto je potřebné, aby mobilní telefon hlasitě vyzváněl při příchozím hovoru. Vysoká hlasitost se také hodí při používání funkce budíku nebo připomenutí, aby si senior vzal včas léky.

Svítilna

Pro seniory je dobré, když je mobil vybaven i dalšími funkcemi, které mohou být někdy potřebné. Takovou funkcí je i LED dioda, která slouží jako svítilna.

FM rádio

Vhodným programem doplňující základní výbavu mobilu je jednoduché FM rádio, které dovede zkrátit někdy dlouhý čas při čekání, nebo pocit osamění.

Výdrž baterií

Jedním z důležitých faktorů při výběru mobilu pro seniory je také jeho baterie. Rozhodně musí vydržet nabitý několik dnů. Oblíbeným příslušenstvím je i nabíjecí kolébka, která zároveň slouží jako stojánek na mobil. Odpadá tak strefování klasického konektoru nabíječky do zdířky v mobilu.

To nejdůležitější – jednoduchost  

Aby si senioři svůj mobil zamilovali, musí se ho naučit brát jako výborného pomocníka a ne jako něco, co je otravuje. Proto jim vyberte takový, se kterým se rychle naučí pracovat, který bude praktický, jednoduchý s žádnými zbytečnými složitostmi. Většina výrobců kvalitních mobilů pro seniory na toto pamatuje a tak menu bývá velmi podobné u všech modelů.

Nejznámější značky

  • Mezi známé výrobce specializovaných telefonních modelů pro seniory patří například:
  • Aligator
  • Alcatel
  • CPA
  • Doro
  • Evolveo
  • Emporio a další

Až svým blízkým přinesete nový mobil domů, nejdříve se s ním seznamte sami. Přečtěte si manuál, vyzkoušejte všechny funkce a až ho budete plně ovládat, naučte to i vaše rodiče. Vysvětlete jim všechny možnosti použití mobilu, co s ním mohou a nemohou dělat, jak se z něj volá a píše SMS zpráva. Vše jim několikrát zopakujte a zeptejte se, zdali všemu rozumí. Nakonec je nechte, ať si sami zkusí zavolat, poslat SMS zprávu a nebo nastavit budík. Je nezbytně nutné, aby všemu porozuměli. Mobilní telefon není jenom na popovídání s vnukem, který jde právě ze školy. Měl by být i první linkou pomoci, když si senior neví rady v nějaké situaci, kdy se cítí nejistě, zaskočen. Když s vámi potřebuje nutně mluvit! Pak se stává i dobrým pomocníkem a přítelem.

9.3.2016 | Martin Motloch

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Doporučujeme

Kontakty

Poradíme si, z.s.
Dobrovského 1011/1
266 01 Beroun

Podporují nás

FM solutions, a.s.

+420 602 242 494
Copyright © 2015 Poradimesi.cz Obchodní podmínky