rybička garra rufa
Inspirace

Pedikúru rybičkami pečlivě zvažte

Ve výlohách kosmetických salónů nebo masážních center lze často vidět akvárium s rybičkami Garra rufa, kam zákazníci ponoří nohy a rybičky, které nemají zuby, oždibují odumřelé vrstvy kůže. Procedura je zcela bezbolestná a vyhledávaná především turisty. Hrozí však při této proceduře nějaká zdravotní rizika?

Gara rudohnědá neboli Garra rufa žije v oblasti Blízkého východu v řekách a jezerech. Charakteristickým rysem je načervenalá ocasní ploutev. Dorůstá do délky až 14 cm. Tento druh ryby se stal známý především v souvislosti s rybí pedikúrou. Zákazník ponoří své nohy do akvária, kde Gary okusují odumřelou a ztvrdlou kůži, což je zároveň jejich potravou. Gary nemají zuby, oždibování kůže není nijak bolestivé. I když tato procedura vypadá lákavě, v některých státech je používání rybiček Gara rufa pro tyto účely zakázané. Řada odborníků a hygieniků je k této proceduře velmi skeptická.

V čem spočívá riziko?

V České republice i ve světě byly publikovány studie, kde se hovoří o riziku přenosu plísní nebo infekčních onemocnění, jako je například žloutenka. I když je riziko přenosu některého onemocnění nepravděpodobné, nelze ho však zcela vyloučit. K přenosu infekce může dojít přímo z ryby na člověka, případně z vody na člověka, zejména pokud má člověk otevřenou, byť drobou, ránu. Tato procedura není vhodná pro pacienty s oslabenou imunitou nebo lupénkou. Právě na léčbu lupénky některé salóny lákají.

Jaká musí být dodržována hygienická opatření?

Využívat rybičky Garra rufa pro kosmetické účely je možné, avšak provozovatel je povinen požádat veterinární správu o souhlas s provozováním této činnosti. Hygienici v provozovnách se schválený provozem pravidelně kontrolují dodržování hygienických předpisů a provádí kontrolní odběry vody z akvárií. Je třeba si uvědomit, že voda, do které zákazník vkládá své nohy, už byla použita několika předchozími zákazníky. Vodu v akváriu nelze dezinfikovat, neboť chemické dezinfekční prostředky by ryby nepřežily. Stejně tak nelze žádným způsobem dezinfikovat ryby. V některých zemích jsou používány rybičky pouze pro jednoho zákazníka, což významně eliminuje riziko infekce. V případě, že se rozhodnete tuto proceduru absolvovat, dbejte na výběr vhodného salónu. Je více než žádoucí, aby provozovatelé kontrolovali, zda klient nepřichází s kožním či jiným onemocněním, zaměřte se na způsob čištění vody a především, zda salón je schválenou provozovnou. Neváhejte se zeptat, jak často je voda vyměňována a zda je ošetřována UV lampou. Neostýchejte se požádat o výměnu vody. Rovněž si zkontrolujte, že nemáte žádnou otevřenou ránu, například popraskané paty.

Jak rybí pedikúra probíhá?

Zákazník je usazen před akvárium s rybičkami, kam ponoří své nohy obvykle na 30 minut. Rybičky instinktivně vyhledávají místa, která je třeba ošetřit, tedy tvrdou a zrohovatělou kůži. Rybičky nemají zuby, pouze drobné štětinky, kterými uždibují kůži. Některé salóny doporučují rybí pedikúru k léčbě lupénky nebo bradavic, k čemuž jsou lékaři skeptičtí. Právě tito klienti zvyšují riziko přenosu infekce. Záleží na salonu, do jaké míry dbá na hygienická opatření a jak často vyměňují vodu. Velmi nevhodná jsou akvária, kde může být několik klientů současně.

Někteří odborníci před touto procedurou důrazně varují. Pokud se rozhodnete proceduru vyzkoušet, zjistěte si maximum informací o chodu salonu a hygienických opatření.

7.10.2019 | admin

Komentáře nejsou povoleny.

Doporučujeme