sos
Péče

Jak funguje tísňová péče pro seniory?

Tísňová péče se využívá především v péči o osoby se sníženou soběstačností z důvodu věku, chronického onemocnění nebo zdravotního postižení. Jedná se o speciální tísňové tlačítko, které umožňuje okamžité přivolání pomoci v případě úrazu nebo nouze. Služba funguje non-stop a je dostupná po celé České republice.

Většina seniorů si přeje zůstat doma. Příbuzní mají obavu, aby v domácím prostředí nedošlo k nějakému úrazu. V tomto případě je vhodným řešením tísňové tlačítko, které se po stisknutí ihned spojí s vyškoleným personálem a je zajištěna okamžitá pomoc. Služba je poskytována v rámci sociálních služeb a může být hrazena z příspěvku na péči.

Komu je služba určena?

Služba je určena dospělým osobám se zdravotním postižením nebo osobám s chronickým onemocněním, jejichž schopnosti jsou sníženy z důvodu věku, onemocnění nebo postižení a zároveň u těch osob existuje riziko úrazu, při kterém by si nebyli schopni sami zajistit pomoc.

Jak přesně funguje?

Tísňová péče je terénní sociální služba, která funguje nepřetržitě. Hlavním cílem je chránit zdraví a život seniorů a zdravotně postižených osob. Tato služba dodává seniorům jistotu, že v případě úrazu si budou moci spolehlivě přivolat pomoc. V případě pádu nebo úrazu stačí, když senior stiskne tlačítko. Tlačítko je většinou ve formě náramkových hodinek, případně telefonu nebo speciálního tlačítka na přívěsku. Pomocí zařízení bude ihned spojen s operátorem, který po zjištění situace okamžitě přivolá pomoc a informuje rodinné příslušníky. Navíc je v bytě klienta instalováno zařízení s bezpečnostními prvky, které snímá pravidelný pohyb seniora po bytě.

Kdo službu poskytuje?

Tísňová péče je sociální službou, seznam poskytovatelů lze najít v registru poskytovatelů sociálních služeb. Doporučujeme vybírat z registrovaných sociálních služeb, neboť u nich je státem garantována kvalita poskytování služby.

Kolik služba stojí?

Tísňová péče může být poskytována v různých formách. Může se jednat o speciální zařízení na zdi, náramkové hodinky nebo tlačítko formou přívěsku. Ceny se pohybují dle jednotlivých poskytovatelů od 150 Kč do zhruba 450 Kč.

Pokud pečujete o osobu, nad kterou nemáte dohled celý den, tísňové tlačítko je vhodným řešením. Senior si bude moci v případě pádu nebo úrazu sám přivolat okamžitou pomoc. Více informací se dozvíte u jednotlivých poskytovatelů. Instruktážní video naleznete zde.

Zdroj: foto-pixabay

1.6.2018 | admin

Komentáře nejsou povoleny.

Doporučujeme