piano
Zdraví

Co je syndrom karpálního tunelu?

Potíže s karpálním tunelem poznáte podle brnění ruky a prstů a slabosti v ukazováčku a prostředníčku. Karpální tunel je úzká štěrbina v zápěstí, kterou obklopují zápěstní kůstky a přiléhá na ni zápěstní vaz. Tunelem prochází šlachy, díky kterým můžeme hýbat prsty a nerv, který je příčinou bolesti. Syndrom karpálního tunelu vzniká neustálým stlačováním nervu, k němuž dochází přetížením či úrazem.

Jaká je příčina?

Syndrom karpálního tunelu se nejčastěji objevuje v případě chronického přetěžování zápěstí, jako např. práce na počítači, šití, cyklistika nebo hra na klavír. Může tak dojít k trvale vyvíjenému tlaku na zápěstí a následnému utlačování nervu. Při práci na počítači je vhodné dbát na ergonomii. Pomoci vám může speciální gelová podložka pod zápěstí nebo používání klávesnice bez vyklopených nožiček.

Další příčinou vzniku syndromu karpálního tunelu může být zánět žil nebo vazů, těhotenství, revmatické onemocnění nebo menopauza.

Jaké jsou příznaky?

Hlavními příznaky jsou bolesti ukazováčku a prostředníčku, a to i v klidu. Dále brnění prstů a dlaně, špatná citlivost konečků prstů, potíže s udržením drobných předmětů nebo ranní ztuhlost. Úlevu přináší občasné protřepání ruky, masáž prstů a dlaní nebo svěšení rukou dolů.

Jaká je diagnostika?

I zde platí, že čím dřív se potíže odhalí, tím lepší výsledky léčba má. Jinými slovy, čím dřív se léčba zahájí, tím rychleji se zpomalí průběh nemoci. Vyšetření provádí neurolog pomocí EMG vyšetření, kdy měří vodivost nervů a může tak určit nebo vyvrátit diagnózu.

Jaká je léčba?

Při mírných obtížích pomohou obstřiky, vodoléčba, ortéza, cvičení, magnetoterapie nebo zvýšený přísun vitamínu B a E. U závažnějších případů syndromu karpálního tunelu je řešením operační zákrok. Jedná se o krátkou a nenáročnou operaci.

Jaká je prevence?

Jak již bylo zmíněno, nemoc se týká především jedinců, kteří pracují na počítači. Prevencí mohou být speciální ergonomické pomůcky. Pokud zaznamenáte jakékoliv příznaky, navštivte lékaře včas.

Při dlouhodobém neléčení mohou nastat nevratné změny, proto je velmi důležitá rychlá a včasná diagnostika. Syndrom karpální tunelu je jednou z nejčastějších nemocí z povolání!

Zdroj: foto-pixabay

3.8.2017 | Michaela Votočková

Komentáře nejsou povoleny.

Doporučujeme

Kontakty

Poradíme si, z.s.
Dobrovského 1011/1
266 01 Beroun

Podporují nás

FM solutions, a.s.

+420 602 242 494
Copyright © 2015 Poradimesi.cz Obchodní podmínky