pobyt ve tmě
Inspirace

Terapie tmou aneb cesta k sebepoznání

Pobyt ve tmě je metoda stará několik tisíciletí a je známá v mnoha kulturách, především v Japonsku, Indii a Tibetu. Pobyt vám umožní poznat sebe sama a naprosto se zklidnit. Zamyslíte se tu nad svým životem, vyřešíte životní otázky a setkáte se sami se sebou.

Co je terapie tmou?

Terapii provádí zkušení lidé, často psychologové nebo terapeuti. Mají mnoho zkušeností a rozhodně se nemusíte bát, že se jedná o šarlatánství nebo pseudovědu. Terapie probíhá v dokonale zatemněné chatce nebo vile. Absence světla vám umožní své nitro prožít velmi intenzivně bez jakýchkoliv rušivých elementů. Terapie je založena na senzorické deprivaci (absence smyslových podnětů z vnějšího prostředí).

Příprava na pobyt

Příprava na pobyt je velmi důležitá. V první řadě si rezervuje pobyt s velkým časovým předstihem, alespoň 2 měsíce. Zařiďte si v práci dovolenou a informuje kolegy, že vám nebudou moci volat, psát e-maily a podobně. Svou nepřítomnost vysvětlete kamarádům a rodině. Také se doporučuje sepsat plnou moc někomu z příbuzných pro případ, že by v rodině došlo k řešení závažné a neodkladné situace. S sebou do tmy potřebujete jen pohodlné oblečení, případně malířské potřeby, hudební nástroj a podobně.

Průběh terapie

Pobyt většinou trvá alespoň 7 dní a 7 nocí. Před zahájením pobytu provede terapeut vstupní vyšetření. Seznámí vás s průběhem terapie, s prostory chatky a obsluhou zařízení a s celkovým režimem terapie. Následně dostanete čas seznámit se s prostory objektu, vše si osahat a uložit si osobní věci. Poté se centrálně vypne osvětlení a zůstanete v objektu sami po dohodnutý čas. Pokud budete mít zájem, může za vámi denně (nebo dle domluvy) docházet opatrovník, s kterým můžete mluvit o svých pocitech a myšlenkách. Opatrovník vám denně bude nosit jídlo a výživné tekutiny. Jídelníček bude sestaven na míru a dle vašich požadavků. Většinou se jedná o veganskou, vegetariánskou nebo raw stravu. Během terapie můžete dělat cokoliv. Kreslit, zpívat, tančit, meditovat, cvičit, přemýšlet. Doporučuje se nedělat nic. Při pobytu je zakázáno pít alkohol, kouřit a používat jakoukoliv elektroniku. Na konci pobytu vás vyzvedne terapeut, který provede výstupní vyšetření a společně shrnete průběh pobytu ve tmě.

Účinky pobytu ve tmě

Klid napomáhá k řešení osobních, rodinných i pracovních problémů. Velmi se zpomaluje životní tempo. Tma umožňuje rozvíjet kreativitu, představivost, fantazii a dochází k rozvoji všech smyslů. Terapie je také velmi účinná proti syndromu vyhoření. Působí také jako prevence proti civilizačním nemocem, poruchám metabolismu, kardiovaskulárním chorobám a únavovému syndromu.

Ceny pobytů

Ceny jsou velmi rozmanité. Pohybují se v rozmezí 500 – 2000 Kč za den a zahrnují různé služby. Informujte se vždy přímo na konkrétním místě.

Pro koho není terapie vhodná

Terapie rozhodně není vhodná pro psychicky narušené jedince, kteří se v nedávné době léčili u psychiatra nebo užívají antidepresiva. Také není vhodná pro jedince, kteří trpí vážným onemocněním, např. epilepsie

Pokud v životě hledáte odpověď na otázku, co dál, hledáte sami sebe a máte pocit, že potřebujete ukonejšit svou mysl a zpomalit životní tempo, je pro vás pobyt ve tmě vhodný. Nicméně sami musíte vycítit okamžik, že máte jít do tmy. Nenechte se ovlivnit předsudky lidí, kteří tam nebyli a odrazují vás. Je to jen vaše rozhodnutí.

Zdroj: foto-Adobe Stock

19.4.2016 | Michaela Votočková

2 komentáře: “Terapie tmou aneb cesta k sebepoznání”

  1. Roketka napsal:

    Mám kamarádku, která ve tmě byla a od té doby se hodně změnila. Má úplně jiný pohled na svět a je vděčná za každé ráno. Říkala, že hodně lidí se tmy bojí. Právě proto, že ve tmě je to špatné, samé negativní pocity. Jenže čeho bychom se měli ve tmě bát? Není tam nic, co by nám ublížilo. Takže pokud seberu odvahu, jdu do toho!

  2. Veronika napsal:

    Zajimavy clanek, terapii tmou bych rada vyzkousela.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Doporučujeme

Kontakty

Poradíme si, z.s.
Dobrovského 1011/1
266 01 Beroun

Podporují nás

FM solutions, a.s.

+420 602 242 494
Copyright © 2015 Poradimesi.cz Obchodní podmínky