věštkyně
Situace

Slavná věštkyně, kterou nikdo nezná

Nabídka slavné věštkyně, která vám zcela zdarma splní tajná přání, se objevuje v českém tisku s železnou pravidelností. Mimo věštby osobního štěstí dostanete také speciální talisman. Zdarma. Věštkyně Marie Ange Noa vše zařídí. Dokáže to a vás to nebude stát ani korunu! No, neberte to. Tak v čem je problém?

Marie Ange Noa, slavná věštkyně

Opravdu jste o ní neslyšeli? Marie Ange Noa je určitě jednou z nejznámějších věštkyň na světě. O tom se vás snaží přesvědčit zpravidla celostránkový inzerát. Nabídka služeb této slavné osobnosti se objevuje většinou v levných, oddechových časopisech, zaměřených na nejširší lidové vrstvy. A věštkyně ví, co lidé nejvíc potřebují. Přece peníze! Že jste si mysleli na zdraví, na štěstí, na lásku? Ale jděte! Věštkyně a jasnovidka to přece musí vědět lépe než vy! A ve své všeobjímající dobrotě vám je schopna vaše touhy naplnit.

Slavná, ale utajená

I když vás inzerát bude přesvědčovat o slávě této věštkyně, na Wikipedii ji budete hledat marně. Čím to, že světoznámost této obdivuhodné ženy končí zpravidla na stránkách placené inzerce? Informace se dohledávají obtížně. A to i přesto, že o sobě tvrdí, že je autorkou několika knih. Bohužel, ani jedna nejde najít.

To je ona!

„Podívejte se pořádně na tuto ženu. Je tím, čemu se říká „věštkyně od narození“. Pomohla už stovkám lidí, aby lépe žili a splnili si svá nejtajnější přání. Dnes chce Marie Ange Noa pomoci i vám. Stačí, když jí budete důvěřovat a řídit se jejími radami.“

To sděluje text pod obrázkem slavné věštkyně. Ten obrázek najdete nejenom na těchto inzerátech, ale i na jejím facebookovém profilu. Problém je, že to není její tvář. Jedná se o obrázek z fotobanky Dreamstime.com, kterou pořídila fotografka Simone Van Den Berg. Může si jí koupit každý a použít pro web, leták, novinový článek. Ostatně, tentýž obrázek nabízejí i další známé fotobanky (Fotolia, Canstockphoto, Depositphotos, Thinkstockphotos aj.).

Má Facebook – tudíž existuje

Člověk si řekne: jestliže má profil na Facebooku, měla by existovat. Bohužel, ani to není důkazem její skutečné existence. Virtuální profil může založit na FB dnes každý. Podívejme se na něj blíž. Na to, že o sobě Marie Ange Noa tvrdí, jak je slavná, je její profil zcela diletantský a mimo pár vět vlastně nic nenabízí. Najdete na něm jen pár informací a dvě fotky, tu jednu z fotobanky a druhá je obrázek mexické university, kde údajně studovala. Píšu „údajně“, protože v archívu New Mexico State University se žádná osoba toho jména nevyskytovala. I tak jsou informace, které o sobě na profilu sděluje, zajímavé:

  • Narodila se 17. června 1971
  • Pochází z Ciudad de México
  • Chodila do školy American High School, Mexico City, Mexico, rok ukončení studia 1989
  • Studovala na škole New Mexico State University – nelze ověřit
  • Žije v Londýně, je zadaná
  • Odborné znalosti – věštkyně, medium, numeroložka, spisovatelka, autorka několika knih (nelze dohledat)
  • Pracuje jako Pythoness (věštkyně) ve společnosti EZO TV (polská Esoterická TV zaměřená na placené věštby) – velmi zajímavá informace!

Jaký to má smysl?

Možná si tu otázku položíte taky. Přece to musí mít nějaký důvod. Pomineme-li to, že se nám inzerát (zadavatel) pokouší vnutit představu, že někdo slavný (neexistující) nám dopomůže ke splněných tajných přání. Opravdu nejde o nicneříkající pseudověštbu, která může znamenat všelicos a kousek bezcenného talismanu. Jde o vyplněný kupón s vašimi osobními údaji. V dnešní době jsou právě tyto informace značně ceněné. Konkrétní člověk s adresou, věkem, zájmem atd. je vyhledávanou (a dobře prodejnou) komoditou. To je vlastní důvod celostránkového inzerátu, za který objednavatel zaplatil minimálně 250 – 400 tisíc korun za uveřejnění. Zisk to tedy určitě nese.

Vaše soukromá data budou na prodej

Je nutno říci, že ani člověk s perfektním zrakem nedokáže text umístěný na boku formuláře pravděpodobně přečíst bez pomoci lupy. Málokdo si ho všimne. Co tam je napsáno? „Podpisem této objednávky prohlašuji, že vyslovuji souhlas se zpracováním mých soukromých údajů firmě Astrologické Předpovědi s.r.o., PO BOX 3, 776 01 Valašské Klobouky, a k jejich zpřístupnění třetímu subjektu v dalším obchodním styku s mojí osobou. Firma se zavazuje s osobními údaji nakládat v souladu se zákonem 101/2000 sb.“

Shrnuto: vaše data se přeprodají dalším zájemcům. Takže se v příštích měsících můžete těšit na záplavu nejrůznější obchodních nabídek.

Kdo za tím je?

Údaje se těžko dohledávají, ale nepřekvapí. Jedná se o firmu, která podle obchodního rejstříku patří Patricku Meunierovi, žijícímu v Lucembursku. Ten je vlastníkem dalších povedených firem. Jen namátkou:

  • Mezinárodní centrum přepravy M. C. P. – slibující doručení zapečetěného balíku. Co v něm bude, je ale otázkou. Předem chce zaplatit pět set korun.
  • Dream body s.r.o – nabízející předražené urologické čaje, údajně proti rakovině prostaty nebo sazenice jahodníků (5 ks za 350 Kč), zázračný elixír z hlemýždů Arthrelix na léčbu artrózy a mnohé další zázraky.
  • Astrologické předpovědi s.r.o – posílající esoterický talisman, který je třeba aktivovat zaplacením vysoké finanční částky.

A jaké jsou vaše zkušenosti?

Firma, která se dostala i do hledáčku České obchodní inspekce (ČOI) je často negativně zmiňovaná i v regionálním tisku (Liberec, Zlín, Prostějov aj.) jako podvodná, na kterou si mají lidé dát pozor. Jaké jsou některé zkušenosti jejich „nadšených“ zákazníků?

„… tak já taky podlehla nebo spíš naletěla a poslala ten jejich kupon na uvedenou adresu. Za čtrnáct dní mi přišlo obsáhlé povídání, že příští měsíc má na mě působit měsíční rituál a pak mám očekávat úžasné výhry, jenže si musím objednat balíček s Měsíčním kamenem zasazeném v přívěšku na pozlaceném řetízku za 990 korun a k tomu další osobní věštbu. Nechala jsem to být, nejsem blbá, ale stejně pak naše poštovní schránka byla pravidelně zahlcena množstvím nejrůznějších „jedinečných nabídek“ nejenom od nás, ale i ze Slovenska a Polska. Pak mi došlo, kde získali moji adresu. Myslím, že tato paní, která má více jmen Marie Ange Noa, Donatelle Reyes a kdo ví, jaké další jména ještě má, má zvláštní způsob podnikání a evidentně se ji daří… „

„Já jsem taky poslala vyplněný dotazník vystřižený z novin. Už je to téměř rok a od té doby mě ta rádoby věštkyně (bude to banda pěkně vykutálených podvodníků) bombarduje nějakými psaníčky a výhodnými nabídkami – výhradně pro mě -, přestože na to vůbec nereaguji. Prostě to pořád zkouší, jestli se třeba nechytnu. Do krize se může člověk dostat kdykoli. A tak si třeba myslí: co když právě teď přišla její chvíle, co když jsem třeba od minulého dopisu přišla o práci, přítele, manžela a já nevím o co vše další a mohla bych patřit mezi ty tonoucí, co se i stébla chytají. Už jsem přemýšlela i o tom, že tam napíši pár peprných řádků, ale pak jsem si řekla, že mi nestojí ani za tu známku na dopis. Prostě to vše ignoruji. Třeba jim to časem dojde. Jsou to prostě paraziti, kteří využívají těžké situace lidí… „

Scénář je jednoduchý. Když začnou narůstat negativní reakce nespokojených (podvedených) zákazníků, firma si změní jméno. Ostatně stejně, jako to už udělala v minulosti několikrát. Jak jinak vysvětlit, že před nějakou dobou vycházely téměř identické články o paní Donatelle Reyes. Ta se propadla do hlubin marketingového zapomnění a na její místo nastoupila Marie Ange Noa. A až i ta bude mít natolik poškozenou reputaci, že přestane být novým lákadlem pro lidi, kteří si ve složité době chtějí přilepšit a naivně se domnívají, že peníze lze získat přece zadarmo, zcela jistě se vynoří jiné exotické jméno. Dobrá rada není drahá – buďte opatrní na to, komu svěřujete své peníze a svůj osud… „

 Zdroj: foto – Dreamstime

15.10.2016 | Martin Motloch

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Doporučujeme

Kontakty

Poradíme si, z.s.
Dobrovského 1011/1
266 01 Beroun

Podporují nás

FM solutions, a.s.

+420 602 242 494
Copyright © 2015 Poradimesi.cz Obchodní podmínky