senná rýma
SituaceZdraví

Senná rýma. Jak se jí bránit?

Asi znáte ten citát: Jinak voní seno koním, jinak zamilovaným. (Stanisław Jerzy Lec ) Jenže když trpíte sennou rýmou, tu těžkou vůni sušeného sena si asi nevychutnáte. Přitom samotný termín „senná rýma“ je trochu nesprávné označení. Jedná se o pylovou alergie, což je stav, kdy přecitlivělý imunitní systém přehnaně reaguje na neškodné podněty, v tomto případě pylová zrna, ale i jiné alergeny jako je prach, roztoči, zvířecí srst či některé potraviny. Proto skoro polovina alergiků neunikne „senné rýmě“ ani v zimě, kdy do styku s pyly prakticky nepřijdou. Zde váš organismus projeví alergickou reakci na ostatní látky jako prach či zvířecí srst.

Senná rýma neboli sezónní pylová alergie

Sezonní pylová alergie je nejrozšířenějším typem alergie vůbec. Jen u nás jí trpí asi pětina populace. Stále se neví, proč organismus alergika reaguje na běžné látky, jako by byly nebezpečné. Jenže zvýšenou imunitní reakcí dosáhne pravého opaku. Její projevy jsou na obtíž. Nemocnému způsobí rýmu, vyrážky, nebo bolesti.

Kde je příčina?

Kde jinde než v našem imunitním systému. Ten vykonává důležitou a ochrannou funkci. Když do těla proniknou bakterie, viry a jiné látky, systém se pokusí zničit vše, co by mohlo vést k vyvolání nemoci a nevšímá si částic neškodných. Posilování vaší imunity je tedy alfou a omegou úspěchu, jak se se sennou rýmou vyrovnat.

Jaké jsou příznaky

Sezónní pylová alergie má celou škálou příznaků. Od mírnějších příznaků podobných rýmě se můžeme setkat i s těžkými, život ohrožujícími stavy jako jsou astma nebo anafylaktický šok. Obvyklé příznaky připomínají zánět horních cest dýchacích. Jsou to:

 • Pálení a otoky očí
 • Svědění a zčervenání očí
 • Vodnatý výtok z nosu
 • Překrvené sliznice
 • Kýchání
 • Bolest v krku
 • Nervová podrážděnost

Jak se projevuje?

Ideální je se vyvarovat setkání s alergeny (omezení pobytu v přírodě, pračky vzduchu a ionizátory v domácnosti, dokonalé odstranění prachu). Jaké se projevuje?

 • Dušnost
 • Astma
 • Atopické kožní projevy
 • Klasická léčba

Jak se léčí?

Kromě vyhýbání se situacím s alergizujícími faktory, mají dnes alergici naštěstí i jiné možnosti léčby senné rýmy. Standardní medicínská léčba je obvykle pouze symptomatická – tedy potlačuje projevy alergie. K tomu používá tzv. antihistaminika (při závažnějších projevech kortikoidy). V lékárně lze zakoupit hned několik různě volně prodejných léků (např. Zyrtec, Zodac a jiné).

Alternativní možnosti

Zkuste zařadit do svého jídelníčku zeleninou s protizánětlivými účinnými látkami jako jsou saláty, mrkev, červená řepa, česnek, cibule, celer, zelí, brokolice, ředkev. Příznaky alergie dobře potlačují bylinky:

 • kopřiva (čaj nebo ještě více účinná odšťavněná šťáva z ní)
 • pampeliška (čaj nebo přidávat výhonky do salátů)

Jak si pomoci sám?

Kromě veškerých přípravků na zmírnění následků alergické rýmy se uvádějí rady a doporučení, jak se nejlépe vyhnout kontaktu s alergeny. Kromě toho se samozřejmě doporučuje posilovat imunitu vitamíny, dostatečným tělesným pohybem a správnou stravou, neboť je to právě imunita, která sehrává v alergiích zásadní roli.

Všechny projevy alergie jsou vždy nepříjemnou zdravotní komplikací. Ať už vám slzí oči, máte sennou rýmu nebo kýcháte, mohou vám ulevit antihistaminika i některé přípravky bez lékařského předpisu. Část lidí preferující alternativní medicínu nedá dopustit na homeopatické přípravky. Nabídka léčebných metod je dostačující. Záleží na vás, kterou si vyberete. Jde o to, aby zvolený přípravek vás té nepříjemné senné rýmy opravdu zbavil.

 Zdroj: foto – Pixabay

27.6.2016 | Martin Motloch

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Doporučujeme

Kontakty

Poradíme si, z.s.
Dobrovského 1011/1
266 01 Beroun

Podporují nás

FM solutions, a.s.

+420 602 242 494
Copyright © 2015 Poradimesi.cz Obchodní podmínky