seniorská vesnička
InspiracePéče

Seniorská vesnička a další možnosti pobytové péče

Staří lidé touží strávit poslední chvíle života doma u své rodiny. Podle statistik je to devět seniorů z deseti. Stejný podíl jich však v současnosti dožívá v pečovatelských ústavech a léčebnách. Pracovní vytíženost střední generace způsobuje, že rodinní příslušníci nemají čas se o své rodiče a prarodiče starat. Proto hledají pro ně vhodné umístění, kde by senioři mohli strávit zbytek života v přiměřeném komfortu za poskytnutí standardní péče. Jaké jsou tedy možnosti péče o seniory, kteří jsou ještě mobilní, ale životní síly už jim ubývá.

Žijeme déle

Nelze přehlížet, že lepší životní a pracovní podmínky, pokroky v medicíně a sociální rozvoj, vedou k prodloužení života. Více lidí má možnost prožít delší život než v minulosti. Jenom za posledních 25 let se průměrná délka života prodloužila asi o sedm let. I podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) se lidé v Česku dožívají stále vyššího průměrného věku. V roce 2014 se ženy v průměru dožívaly téměř 82 let a muži 76 let. Starší lidé tak tvoří významnější část populace. Současně se rodí méně dětí než v minulosti.

Péče o seniory

V případě, že již sami nezvládáme péči o seniory, hledáme pro ně dlouhodobé pobytové služby. V současné době se nabízejí tyto možnosti:

  • Rezidence – komerční bydlení
  • Domov pro seniory
  • Domov s pečovatelskou službou
  • Domov se zvláštním režimem
  • Ústavní bydlení v penzionech
  • Seniorské vesničky

Rezidence – komerční bydlení  

Rezidence pro seniory. Komerční bydlení formou nájmu bytu nebo koupí bytu. Obvykle v moderních komplexech, které jsou přizpůsobeny potřebám seniorů, včetně poskytování pečovatelské nebo zdravotní služba. Již pronajaté jednotky pak můžete odkoupit na investici. Cena pobytu a služeb je vyšší než v Domovech seniorů pod sociální správou měst.

Domov pro seniory

Standardní možnost, která nás napadne jako první. Domovy pro seniory poskytují celoroční pobytové služby s ubytováním v jedno či více lůžkových pokojích seniorům se sníženou soběstačností, jejichž situace vyžaduje pravidelnou pomoc jiné osoby. Kromě ubytování a stravy nabízí domovy obvykle různé množství denních aktivit.

Domov s pečovatelskou službou  

Bydlení v DPS je určeno pro bydlení seniorů, jejichž zdravotní stav nevyžaduje komplexní ústavní péči. Dále zdravotně postižených občanů, zejména občanů žijících osaměle, příjemců pečovatelské služby, občanů, kteří jsou v základních životních úkonech soběstační, ale pro zajištění některých potřeb potřebují z důvodu věku nebo zdravotního stavu pomoc nebo péči jiné osoby a tuto péči nemohou zajistit rodinní příslušníci.

Domov se zvláštním režimem  

Domovy se zvláštním režimem je označení pro celoroční pobytová zařízení pro lidi, kteří z důvodu svého onemocnění či postižení potřebují speciální služby přizpůsobené této nemoci či postižení (potřebují „zvláštní režim“), velmi často se jedná o klienty s Alzheimerovou chorobou nebo jinými formami demencí. Kromě ubytování a stravy nabízí domovy obvykle také řadu denních aktivit (cvičení, vycházky, zájmové činnosti) přizpůsobených potřebám lidí se syndromem demence.

Ústavní bydlení v penzionech

Penziony jsou určeny pro méně seniorů, kteří spolu mohou navazovat sousedské vztahy a jsou soběstační. Jsou zde ubytováni senioři, buď samostatně, nebo také v páru, kteří nevyžadují intenzivní péči. Obyvatelům jsou poskytovány služby, jako jsou úklid, praní prádla a základní služby. Lze využít i jiných služeb, za příplatek a to například lékařské prohlídky, zajišťování obědů, různá cvičení, nákupy, doprovody na úřady a jiné služby, které poskytují domovy.

Seniorská vesnička

Koncept seniorských vesniček je v Česku teprve v počátcích. Přesto už má za sebou jeden dokončený projekt. A jeho úspěch podnítil další investory. Ukazuje se, že vize „vesniček pro seniory“ má reálnou možnost zaplnit prázdné místo na trhu. Senioři se totiž opravdu dožívají vyššího věku, navíc v lepší zdravotní kondicí. Takže ideální zájemci pro tento typ komunitního bydlení budou přibývat.

Formóza

Je něco mezi obyčejnými venkovskými řadovými domky a domovem pro seniory a stojí kousek od centra jihomoravského Brodu nad Dyjí. Projekt vesničky pro seniory Formóza je prvním bydlením tohoto typu u nás. Každý ze čtyřiačtyřiceti domků je bezbariérový a i jinak uzpůsobený k bydlení pro starší lidi. Jejich obyvateli jsou lidé od šedesáti do jedenadevadesáti let.

“Nápad jsem dostal, když jsem projektoval část domu pro svou maminku. Vytvořili jsme jí takovou samostatnou jednotku, od které je jen krůček k malému domečku,” popisuje zrod nápadu na vesničku speciálně pro seniory investor projektu Karel Pavelek.

Vesnička pro seniory Formóza už žije vlastním životem. Je to cesta k bydlení v řadovém domku, kde odpadá starost o jeho údržbu a kde je postaráno i o jeho majitele. Trumfem tohoto konkrétního projektu je nízká cena domu s pozemkem a velmi nízké měsíční náklady na energie a služby. To vše při vysoké kvalitě stavby a použití tradičních materiálů. Není to domov důchodců či penzion pro seniory, ale nadstandardní kvalitní bytové jednotky v přízemním bytovém domě, které mají povahu řadového domku, uzpůsobené pohodlnému životu, které umožní žít komfortně na základě svých vlastních rozhodnutí a zachovat si svou důstojnost a nezávislost.

A budou přibývat další

Ideální místo pro výstavbu podobných zařízení je blízká dostupnost velkých měst. Rozdíl mezi domem s pečovatelskou službou a seniorskou vesničkou je ale zásadní. Hlavním rozdílem je myšlenka, že i senioři mají na rok na skutečně luxusní zacházení. Seniorské vesničky jsou stavěny v co nejlepších podmínkách tak, aby měli senioři výhled do přírody a mohli se bez problémů procházet.

Každý obyvatel seniorské vesničky má nárok na vlastní dům. Tyto domy jsou vystavěny z velice kvalitního materiálů a jsou odolné vůči hluku a podobně.

Pokud se rozhodnete pro pobyt v seniorské vesničce, můžete si vybrat, jaký typ pobytu chcete. Jestli se o sebe chcete postarat sami nebo si chcete zajistit dozor a člověka, který vám bude se vším pomáhat. Tento správce, či pečovatel vám kromě běžných denních úkonů může zajít i do obchodu nebo vyřídit různé pochůzky.

 

Bydlení v seniorských vesničkách je ve světě, hlavně USA, oblíbenou variantou kde trávit podzim života. V Česku je proto první vlaštovkou pro změnu nazírání potřeb seniorů. Nejenom jako požadavek ke kvalitnějšímu bydlení, ale i aktivnímu prožívání této fáze života. I když si zájemce o takový typ bydlení bude muset nějakou dobu počkat, je jasné, že projekt vesniček pro seniory našel kladný ohlas mezi naší starší generací.

Zdroj: foto-vesnickaproseniory.cz

1.5.2016 | Martin Motloch

2 komentáře: “Seniorská vesnička a další možnosti pobytové péče”

  1. václav konečný napsal:

    Kde jsou a kde budou seniorské vesničky na Moravě.

    • Martin Motloch napsal:

      Dobrý den,
      odkaz je uveden v článku – projekt Formóza. Tam se dozvíte více.
      Martin Motloch

Doporučujeme

Kontakty

Poradíme si, z.s.
Dobrovského 1011/1
266 01 Beroun

Podporují nás

FM solutions, a.s.

+420 602 242 494
Copyright © 2015 Poradimesi.cz Obchodní podmínky