peníze
Úřady

Změny v dávkách a příspěvcích v roce 2018

Každý rok s sebou přináší spoustu legislativních změn. Přečtěte si, jaké jsou změny v dávkách a příspěvcích v roce 2018. Přinášíme vám přehled těch změn, které se týkají sociální oblasti.

Navýšení důchodů

Od nového roku dojde k valorizaci (tj. zhodnocení) důchodů. Důchody se navýší v průměru o necelých 500 Kč. Konkrétně se jedná o navýšení důchodů o 4 %. U průměrných důchodů to představuje v průměru již zmíněných 500 Kč. Rovněž se zvýší základní výměra důchodu, která je u všech penzí stejná a to o 150 Kč a na 2700 Kč. Zvyšuje se i procentní výměra o 3,5 % (výměra se stanovuje z výdělků a délky pojištění, důchod se skládá ze základní výměry a procentní výměry).

Navýšení minimální mzdy

Od začátku nového roku se navyšuje minimální mzda na 12 200 Kč. Rovněž se zvedá i minimální hodinová mzda na 73,20 Kč. Navýšení minimální mzdy platí při týdenní pracovní době 40 hodin, to znamená 8 hodin denně.

Dlouhodobé ošetřovné

V polovině roku bude zavedeno tzv. dlouhodobé ošetřovné. Podmínky jsou podobné jako dosud. Na ošetřovné má nárok člen rodiny, který bude pečovat o rodinného příslušníka ve společné domácnosti. Nemocný musí být hospitalizovaný alespoň 7 dní. Pečující osobě bude vyplácena náhrada mzdy z nemocenského pojištění ve výši 60 % denního vyměřovacího základu. Nezáleží na tom, zda je pečující osoba zaměstnancem či živnostníkem. Tímto způsobem je pečující osobě garantováno, že zaměstnavatel nemůže dát této osobě výpověď a ta se může vrátit na svou původní pozici se stejnou náplní práce. Během dlouhodobého ošetřovného nemůže mít pečující osoba výdělečnou činnost.

Navýšení nemocenské dávky

U dlouhodobé pracovní neschopnosti se navýší nemocenské. Po 31. dni pracovní neschopnosti dostane nemocný 66 % denního vyměřovacího základu, od 61. dne to bude 72 %.

Zavedení tzv. otcovské

Změna platí od února 2018. Na dávku bude mít nárok otec dítěte, který o dítě pečuje nebo osoba, která převzala dítě do náhradní rodinné péče. Výše dávky je 70 % denního vyměřovacího základu a lze ho vyplatit za dobu 7 po sobě jdoucích kalendářních dní. Otec využije v zaměstnání otcovskou rodičovskou dovolenou. O dávku lze žádat nejdříve 1. 2. 2018 u dětí narozených nebo převzatých do péče nejdříve 21. 12. 2017.

Vyšší rodičovský příspěvek

Od ledna příštího roku se ruší omezení horní hranice výše čerpání rodičovského příspěvku ve výši 11 500 Kč za měsíc. Nově bude možné čerpat dávku až do výše, která odpovídá peněžité pomoci v mateřství. Rodičovský příspěvek bude nově možné čerpat rychleji a uspíšit návrat do zaměstnání. Nově budou moci čerpat vyšší rodičovský příspěvek osoby bez vyměřovacího základu (studenti, nezaměstnaní, OSVČ). Zvyšuje se částka rodičovského příspěvku určená rodičům s vícerčaty na 330 000 Kč. Také se zvyšuje hranice příjmu potřebná pro nárok na přídavek na dítě z 2,4 na 2,7 násobek životního minima. Na dávku bude mít nyní nárok více rodin. Navyšuje se i přídavek na dítě a to o 300 Kč.

Změny pro pěstouny

Od ledna 2018 se navyšuje o 50 % odměna pro dlouhodobé pěstouny. Také se navyšuje příspěvek na úhradu potřeb dítěte. U pěstounů na přechodnou dobu zaniká nárok na rodičovský příspěvek a zvyšuje se příspěvek na úhradu potřeb dítěte.

Konkrétní podmínky nároku příspěvku a žádosti naleznete vždy na stránkách příslušného resotru, v tomto případě na stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí ČR.

Zdroj: foto-pixabay

4.12.2017 | admin

2 komentáře: “Změny v dávkách a příspěvcích v roce 2018”

 1. Hana Balkova napsal:

  dobry den,dcera ma postizene dite 2.st. invalidity,pri tom castecne podnika ,preklady.Ma narok na proplaceni zdravotniho pojisteni na svou osobu od statu? Diky moc za odpoved,Balkova Hana

  • admin napsal:

   Dobrý den,

   stát by za vaší dceru měl platit zdravotní pojištění. Skutečnost, že vaše dcera pečuje o dítě, je třeba doložit zdravotní pojišťovně. Pro konkrétní informace se prosím obraťte na příslušný Úřad práce.

Doporučujeme

Kontakty

Poradíme si, z.s.
Dobrovského 1011/1
266 01 Beroun

Podporují nás

FM solutions, a.s.

+420 602 242 494
Copyright © 2015 Poradimesi.cz Obchodní podmínky