Lidský pot
Zdraví

Lidský pot: co jste o něm možná nevěděli

Pot, mokré tričko, krůpěj stékající po zádech. Kdo z nás ten tělesný pocit nezná, i když se někdo potí víc a jiný méně. Pocení je proces, který pomáhá člověku s termoregulací. Je logické, že více se potíme horku a při fyzické námaze. A nejméně v noci, kdy klesá teplota organizmu až o půl stupně celsia. Nejvíce se potíme v podpaží, tříslech, na dlaních a chodidlech. Myslíte, že o potu víte všechno?

Pot

Lidský pot je vodnatý výměšek apokrinních a ekrinních potních žláz. Oba dva typy žláz vytvářejí odlišný typ potu s odlišnou funkcí. Hlavní složkou potu je vždy voda. Potní žlázy jsou umístěny ve spodních vrstvách kůže a k jejímu povrchu se pot dostává přes póry.

  • Ekrinní žlázy fungují už od útlého věku a pomáhají ochlazovat povrch kůže a tím i celý organismus. Pot, který tvoří, obsahuje kromě vody také různé množství iontů (sodík, hořčík, draslík, chlór). Při zvýšeném pocení je třeba organismu doplnit nejenom vodu, ale i ztracené minerály.
  • Apokrinní žlázy se u člověka nacházejí převážně v podpaží, v tříslech a kolem bradavek. Aktivují se až během puberty. Pot z těchto žláz obsahuje bílkoviny a tuky, které jsou živnou půdou pro bakterie žijící přirozeně na povrchu kůže. Rozkladem těchto složek vznikají aromatické látky, které jsou příčinou tělesného pachu, jenž může být vnímán jako nepříjemný.

1.

Pot se skládá asi z 99 % vody a 1 % tvoří rozpuštěné látky jako sůl, minerální látky, stopové prvky, ale i bílkoviny. Ochlazuje tělo a chrání jej před přehřátím.

2.

Potní sekrety vám pomáhají i jiným způsobem. Patří mezi ně dermcidin či antibiotikum peptid, který reguluje nárůst bakterií na kůži a a tím snižuje možnost infekcí.

3.

Všichni lidé se nepotí stejně. Muži se potí až dvakrát více, než ženy. U obou pohlaví se nutnost pocení snižuje s věkem.

4.

Kromě člověka jsou koně jedním z mála savců, kteří regulují svoji teplotu také pocením. Při něm produkují latherin, protein, který pomáhá odvádět vodu přes silnou kůži a nepromokavou srst zvířete na její povrch a tím udržovat zvíře v teplotní pohodě.

5.

Hroch (Hippopotamus amphibius) může ve skutečnosti produkovat červeně zbarvený pot, který působí jako antibiotikum a ochraňuje ho proti slunečnímu záření.

6.

Pokud nejste hroch a barva vašeho potu je červená, můžete trpět vzácným onemocněním zvaným hematohidrosis. Vaše cévky praskají a přes potní žlázy místo potu vylučujete krev.

7.

Je obecně známo, že pot zdravých lidí často voní odlišně od nemocných jedinců. Vaše tělo vylučuje určité organické sloučeniny, které se mění, je-li v organismu přítomno ložisko onemocnění nebo infekce.

8.

Cystická fibróza může být detekována pomocí testu potu. Proč? Protože sodík a chlorid jsou mnohem koncentrovanější v potu takto postižených jednotlivců.

9.

Emoce mohou vyvolat změny ve složení vašeho potu. Jinak také „voní“ pot vegetariánů a jinak běžných konzumentů masové stravy.

10.

Bez ohledu na vaše zdraví, projevy emocí či momentální diety, je váš pot nezměnitelný s jiným. Zatímco ostatní složky potu mohou kolísat, váš pot je jako „otisk prstu” (DNA). Za to může unikátní směs 373 těkavých sloučenin obsažených ve vašem potu, takže jeho jedinečnost zůstává neměnná i v průběhu času.

11.

I když naše tělo produkuje velmi málo apokrinního potu, právě ten je odpovědný za většinu nepříjemného zápachu, protože obsahuje bílkoviny a odpadní produkty, které podporují růst páchnoucích bakterií.

12.

Dvojice lidských chodidel má 250 tisíc potních žláz, které vyprodukují půl litru kapalného potu každý den.

13.

K omezení nepříjemného zápachu potu slouží tzv. deodoranty. Ty obsahují dezinfekční látky, které „přebíjejí“ nepříjemný zápach potu, ale neničí ho. Jejich parfemace nás zahalí do jemné vůně a pot tak není cítit.

14.

Jaké mohou být příčiny nadměrného pocení:

  • Obezita – pocení hlavně ve dne
  • Zvýšená funkce štítné žlázy (hypertyreóza, tyreotoxikóza)
  • Chronická infekce (tuberkulóza, brucelóza, AIDS) – pocení, hlavně v noci
  • Menopauza (přechod) – návaly horka a pocení
  • Změny v hormonální rovnováze – nadměrné pocení během menstruace
  • Užití alkoholu či acylpyrinu
  • Horečka nad 38°C – pocení při horečce je normální reakce
  • Šaty či ložní prádlo ze syntetických materiálů způsobují zvýšené pocení
  • Emocionální stres
  • Vysoká koncentrace potních žláz na rukou a nohou
  • Lymfom – projevy onemocnění, pocení, horečky, únava atd.

15.

Typy poceni:

  • Primární nadměrné pocení – příčina není známa, často ji způsobuje dědičnost.
  • Sekundární nadměrné pocení – bývá příznakem nějakého onemocnění, je tedy třeba navštívit lékaře. Tento typ pocení někdy vyvolává požití ostré stravy.
  • Fokální hyperhidróza – nadměrné pocení je omezeno jen na určité místo těla.
  • Generalizovaná hyperhidróza – nadměrné pocení postihuje na těle rozsáhlejší plochu.

 

Pocení je přirozený mechanismus na regulování tělesné teploty. Pocení, které není způsobeno horkem nebo tělesným pohybem, je častější, než je obvyklé, nebo na více částech těla, může být známkou četných chorobných stavů či onemocnění. Nadměrné pocení může být pro člověka škodlivé a může způsobit vážné komplikace – dehydratace. Pokud se člověk hodně potí, je důležité mít dostatečný příjem tekutin. Pot je sice někdy nepříjemný, ale díky němu jsou z našeho těla odplavovány škodlivé toxiny.

Zdroj: foto – Pixabay

6.5.2016 | Martin Motloch

2 komentáře: “Lidský pot: co jste o něm možná nevěděli”

  1. Libor napsal:

    Dobrý den,
    nikde jsem nenašel lidi co se nepotí. Jak se nepocení řeší? Děkuji.

    • admin napsal:

      Dobrý den,

      na nepocení mají vliv i některá onemocnění. Stejně tak může funkci potních žláz narušit poškození nervů nebo kůže. Může se jednat o tzv. hypohidrózu. Pokud vás tato situace trápí, můžete navštívit lékaře, který vás pošle na specializované vyšetření.

Doporučujeme

Kontakty

Poradíme si, z.s.
Dobrovského 1011/1
266 01 Beroun

Podporují nás

FM solutions, a.s.

+420 602 242 494
Copyright © 2015 Poradimesi.cz Obchodní podmínky