ozonoterapie
SituaceZdraví

Ozonoterapie, léčebná metoda, která může pomoci

Ozonoterapie je léčebná metoda, kdy dochází k ošetření určitých částí těla ozonem. Kladné vlastnosti plynu ozonu známe již od 19. století. Ozonová terapie patří mezi regenerační a revitalizační buněčné terapie. Aplikace ozonu velmi příznivě působí na krevní oběh – rozšiřují se tepny bez ohledu na stupeň jejich poškození a vliv plynu se dokonce schopen i zmenšovat arteriosklerotické změny cévního systému.

Věra, 39 let: „Musím říci, že jsem už byla ze svého stavu vyčerpaná jak fyzicky tak i psychicky. V květnu loňského roku jsem se jednoho dne probudila a nebyla jsem schopná vstát z postele. Šílené bolesti, které mi vystřelovali do levé nohy. Kdo si to neprožije, ten neví. Moje doktorka to prvně řešila konzervativní léčbou, plno léků proti bolesti, jenže žádný výsledek. Až jsem jednoho dne skončila v nemocnici, kde jsem dostala infuze a nějaké silnější léky. Nakonec mě poslali na MR, která prokázala výhřez ploténky s úženou kořenovou lézí. Neurochirurg mi řekl, že by to mohlo taky skončit operací. Prášky nějak zabraly a tak mě propustili domů. Pořád jsem o tom přemýšlela, váhala jsem, jestli na tu operaci kývnout a domluvit si termín. Kamarádka, co se známe už od školy, mě vzala ke své lékařce a ta doporučila ozonoterapii, že by to mohlo pomoci. Prý je na operaci vždycky dost času.

No a teď jsem sem druhý den po ozonoterapii při výhřezu ploténky.  Cítím se líp, noha nebrní tolik jako před zákrokem, záda sice bolí, ale dá se to zvládnout i bez léků, jen je otázka jak dlouho úleva potrvá a zda mi při takovém výhřezu tato metoda pomůže. Hrozně jsem se bála, ale doporučuji, aspoň za zkoušku to stojí než hned podstoupit operaci.

Samotný zákrok trvá maximálně 40minut i s přípravou. Lehnete si na lůžko CT, najdou místo kde problém je, označí, zkontrolují, poté vám vpíchnou na umrtvení injekci. Ležíte na břiše, hlavu na rukách, nemůžu to říci přesně, ale myslím, že byly jehly dvě (možná jedna). Cítíte tlak, vstříknou vám anestetika a poté začnou hledat místo výhřezu, zkontrolují pod CT, případně poopraví sklon jehly (to mě docela bolelo, takže jsem dostala další dávku anestetik). Pak mi byl vstříknut ozon, cítíte tlak, není to bolest, ale tlak a to jak se vám to začne „rozlévat” do nohy, příjde mravenčení do celé levé poloviny těla. Vyndali jehly, pomohli mi na lůžko a pak jsem dvě hodiny ležela, z důvodu otupění svalstva na noze a klidu pro rozpínání ozonu. A odpoledne jsem šla domů a dodržovala jsem klid na lůžku. Vypadá to slibně, tak třeba na tu operaci nebudu muset jít.“

Co je ozon

Ozon je plyn se třemi atomy kyslíku (zn. O3). Je to velmi silný oxidant a používá se jako chemicky čistý dezinfekční prostředek. Pozná se podle výrazného zápachu, respektive vůně, jakou můžeme cítit ve vzduchu po typické letní bouřce. Lidský čich je na tuto vůni citlivý a je proto schopen i malou koncentraci tohoto plynu ve vzduchu rozeznat. Patří mezi jeden z nejsilnějších a nejúčinnějších oxidačních prostředků, Pro zajímavost – jeho sterilizační efekt je  3500x účinnější než při použití chlóru. Je 10x rozpustnější v tekutinách než samotný kyslík.

Ozonoterapie

Využívá k léčení směs O2/O3. Tato směs se aplikuje formou injekcí přímo do nemocných tkání, formou střevního nálevu do konečníku, nebo formou autotransfuze. Možné jsou i koupele v ozonové atmosféře – voda nasycená ozonem. Zde se uplatňuje hlavně vstřebávání přes kůži podobně jako u uhličitých vodních koupelí. Nejúčinnější je však forma autotransfuze. Dochází při ní k ovlivnění krevních buněk, jejich regeneraci, a tím k přímému účinku na tkáně v celém těle. Červené krvinky se nasytí kyslíkem a dojde k prokrvení všech tkání včetně mozku. Léčba je vhodná u všech forem poruch prokrvení tkání.

Čemu pomáhá?

Ozonoterapie se využívá v lékařské praxi při léčbě:

  • akné a opary,
  • poruch prokrvení,
  • virových, bakteriálních a mykotických infekcí,
  • k aktivaci imunitního systému,
  • řeší bolesti zad a problémy pohybového ústrojí,
  • únavový syndrom,
  • nehojící se zlomeniny a paklouby,
  • u Crohnovy nemoci,
  • hemeroidy,
  • poruchy paměti,
  • strie a celulitida,
  • onemocnění jater,
  • u hepatitidy všech typů.

Kontraindikace

Ozonoterapii není vhodné aplikovat při:

 

Ozón má skvělé léčebné účinky. V případě kontaktu s živou tkání v přiměřených koncentracích tuto tkáň ozdravuje, prokrvuje a také velmi důkladně dezinfikuje. Ozonoterapie posiluje imunitní systém a má také další pozitivní účinky na naše zdraví. Zeptejte se svého lékaře na vhodnost jejího působení ve vašem případě.

Zdroj: foto – PhotoExpress

29.4.2016 | Martin Motloch

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Doporučujeme

Kontakty

Poradíme si, z.s.
Dobrovského 1011/1
266 01 Beroun

Podporují nás

FM solutions, a.s.

+420 602 242 494
Copyright © 2015 Poradimesi.cz Obchodní podmínky