diagnóza
Péče

Co byste měli vědět při péči o ležícího pacienta?

Péče o ležícího pacienta je pro pečující osobu velmi náročná. Umožnit blízkému setrvat v jeho přirozeném prostředí je náročné nejen po stránce fyzické, ale také psychické i finanční. Pečující osoby často nemají jasno v tom, jaké věci vyřídit a co by jim při péči o blízkou osobu pomohlo.

Osoby, které pečují o své blízké, kteří jsou dlouhodobě upoutání na lůžku, jsou zpravidla členové rodiny. Ti potřebují vědět, jak nejlépe a nejúčinněji pomoci, a co ležící pacient potřebuje. Jak ho přebalit, umýt, jak ho dostat na vozík, jak převléknout postel. Jak předejít proleženinám, deformacím končetin, a co udělat pro zlepšení nelehké situace ošetřovaného. Mnohdy se jedná o delší dobu, někdy o čas, který se nachýlil ke konci.

Domluvte se s příbuznými

S ostatními členy rodiny i s blízkými lidmi nemocného se domluvte, jakým způsobem kdo může přispět. Je vhodné domluvit si přibližný harmonogram návštěv a stanovit úkoly, na kterých se mohou všichni podílet. Rovněž je třeba zajistit, aby s nemocným byl stále někdo doma.

Přizpůsobení bytu

Pokoj nemocného by měl být vybaven polohovacím lůžkem, které bude dobře přístupné ze tří stran. Polohovací lůžko péči o nemocného usnadní. Vhodné je i pořízení nebo zapůjčení pohodlného křesla, ve kterém nemocný může trávit den.

Zajištění jídla a pití

Nemocný ztrácí pocit žízně, proto je důležité dbát na pitný režim, aby nedošlo k dehydrataci. Tekutiny nabízejte při každém kontaktu. Nemocný obvykle zvládne jen pár doušků, proto je nezbytné nabízet tekutiny co nejčastěji. Tekutiny střídejte, zvolte například minerálky, džusy nebo čaje. Nemocný by měl vypít alespoň 1,5 litru denně. Do pitného režimu se započítává i polévka. Stravu a případně i pitný režim konzultujte s lékařem. Dodržujte veškeré rady týkající se speciální diety nebo úpravy jídel. Stejně jako u pitného režimu zvládne nemocný jen pár soust, nabízejte mu jídlo častěji. Pokud bude mít nemocný speciální přání, vyhovte mu, zejména u osob, které mají s přijímáním stravy potíže.

Vylučování

U ležících může dojít ke zpomalení činnosti střev. Pokud nemocný nevylučuje pravidelně nebo trpí zácpou, zařaďte do jídelníčku více vlákniny, jogurty a ovocné kompoty. Poraďte se s lékařem o možnosti užívání doplňků stravy.

Prevence proleženin

Dlouhé ležení v jedné poloze může vést ke vzniku proleženiny. Lze mu předcházet pravidelným polohováním, ideálně v 1 – 2 hodinovém intervalu. V noci po třech hodinách nebo dle potřeby. Na polohování můžete využít různé pomůcky nebo antidekubitní matraci. Zde naleznete video, jak nemocného správně polohovat. Během polohování si všímejte začervenalé kůže nebo opruzenin, které je nezbytné ošetřit. Pokud vznikne proleženina, kontaktujte lékaře. Proleženina je fialové místo na kůži, které nebledne. Rána se postupně začne otevírat, hnisat a zapáchá. S nemocným byste také měli cvičit, aby se zamezilo zkrácení svalů. Vhodná je i poklepová masáž celého těla. Více o proleženinách se dočtete zde.

Hovořte s nemocným

K celkové psychické pohodě nemocného přispěje, pokud si s ním budete pravidelně povídat. Nemocnému dejte najevo svou lásku, chyťte ho za ruku a hlaďte. Povídejte mu o všem, co se děje venku, co je nového, co je aktuálním tématem a podobně. Udržujte jeho zájem o okolní svět. Psychická pohoda nemocného má vliv na jeho zdravotní stav. Zároveň je třeba se vyvarovat tomu, aby si nemocný nepřipadal osamocen.

Doporučujeme vám využít projekt Pečuj doma, který se zaměřuje na podporu pečujících osob, nabízí bezplatné poradenství, kurzy ošetřovatelství nebo setkávání v podpůrných skupinách. Veškeré informace týkající se péče o ležícího pacienta naleznete v přehledné publikaci Rady ošetřovatelské nebo Rady lékařské. Publikace byly vydány v rámci projektu Pečuj doma.

Využití sociálních služeb

V případě domácí péče lze využít několik služeb, které ulehčí pečující osobě. Lze využít:

Důležitá je i otázka ohledně financí. Nemocný má nárok na příspěvek na péči, ze kterého lze hradit využití výše uvedených sociálních služeb.

Zdroj: foto-pixabay

22.7.2019 | admin

Komentáře nejsou povoleny.

Doporučujeme